Obilježavanje 150 godina rođenja S. S. Kranjčevića

Dana 17. veljače obilježavalo se 150 godina od rođenja velikog pjesnika  Silvija Strahimira Kranjčevića po kojem naša škola nosi ime.

Sve aktivnosti vezane uz obilježavanje te obljetnice započele su znatno ranije, a 16.veljače bio je vrhunac kada smo promovirali knjižicu Senjske književne šetnje i organizirali svečanu akademiju na kojoj nam je gost bio dr. sc. Daniel Mišćin, predavač na Filozofskom fakultetu Družbe Isusove Sveučilišta u Zagrebu i Rosanda Tometić, spikerica Hrvatskog radija.

Evo što su napisali učenici:

Knjižica o Silviju

Mi, senjski đaci, imamo tu privilegiju da svakoga dana idemo u školu koja nosi ime po velikom, možda i najvećem hrvatskom pjesniku – Silviju Strahimiru Kranjčeviću. Nismo privilegirani samo zato što nam škola nosi to veliko i cijenjeno ime, već i zato što je on rođen u ovom našem malom drevnom gradu, trčao je istim ovim ulicama, igrao  se na istim mjestima na kojima se generacijama igraju senjska djeca, plivao i ribario uz senjsku obalu, šetao našim Nehajem…

17. veljače obilježava se jedan za našu školu, grad pa i za cijelu državu veliki događaj – 150. obljetnica rođenja S.S Kranjčevića. Na dodatnoj nastavi iz hrvatskog jezika razmišljali smo kako obilježiti i čime popratiti tu veliku obljetnicu. Padale su razne ideje, a na kraju nam se najviše svidjela ideja da napravimo knjižicu i sada smo ponosni što smo uspjeli i realizirati naš naum.

U knjižici smo se dotakli gotovo svakog djelića pjesnikovog života, i književnog i privatnog. Knjižica je poput kratke biografije kroz koju nas vodi sam Kranjčević. Silvije, kako smo ga međusobno zvali, bio je veliki domoljub, posebno vezan za Senj, svoj rodni grad, pa smo u podlogu stavili mnoštvo slika i crteža sa senjskim motivima. Čitajući Kranjčevićeve pjesme, i sami smo se okušali u literarnom izrazu. Zbog malo teksta i obilja slika knjižica je vrlo čitljiva te je takva baš prihvatljiva  učenicima osnovne škole, a njima je prvenstveno i namijenjena.

Najdraže bi nam naravno bilo da knjižica ispuni svoj zadatak tj. da zainteresira učenike i pokaže im koliko je Kranjčević važan za Senj i pjesništvo u cjelini. Izrada ove knjižice bila je izuzetno zabavna i poučna te se nadamo da ćemo ih moći izraditi još jer je naš grad, kao rijetko koji,  bogat  književnicima pa se  senjske književne šetnje mogu nastaviti.

Paula Dorić, 8.a

Priložen je i dokument u .pdf formatu koji su priredili vrijedni učenici naše škole.

Priloženi dokumenti:
Senjske_knjizevne_setnje_small.pdf (5.87 MB)

objavio: Darjan Bajrović   datum: 23. 2. 2015.